تهران ، میدان انقلاب ، ابتدای خیابان کارگر جنوبی
خیابان مهدی زاده ، پلاک 4 ، واحد 4 ، طبقه دوم
66563834 - 021
09126083154
24 ساعته
حتی ایام تعطیل

سنگ کلیه و مقابله با آن

مصرف زیاد نمک برخی بیماری های کلیوی افزایش اگزالات ادرار (که درصدی از آن بستگی به مصرف منابع اگزالات در رژیم غذایی دارد.)

عوامل زمینه ساز بروز سنگ های کلیه :

کم تحرکی (مثلا در هنگام بیماری و یا ناتوانی و ...)

پرکاری تیروئید

مصرف زیاد نمک برخی بیماری های کلیوی افزایش اگزالات ادرار (که درصدی از آن بستگی به مصرف منابع اگزالات در رژیم غذایی دارد.)

زیاده روی در مصرف پروتئین های حیوانی

 

کمبود مصرف منابع فیبر در رژیم غذایی انواع سنگ های کلیوی :

سنگ های کلسیمی (اگزالات کلسیم، فسفات کلسیم) : حدود 80% سنگ های کلیه، از جنس اگزالات کلسیم هستند.

سنگ های اسید اوریکی : هنگامی که دفع اسید اوریک به هر دلیل افزایش یابد (مثلا در بیماری نقرس) ایجاد می گردد. همچنین در ورزشکاران که مقدار بالایی پروتئین حیوانی در روز مصرف می کنند یا از پودر های مکمل حاوی پروتئین استفاده می کنند احتمال تشکیل این سنگ ها بیشتر خواهد بود.

و انواع دیگری از سنگ های کلیوی که به رژیم غذایی ارتباط ندارند.

 

درمان تغذیه ای در سنگ کلیه

درمان تغذیه ای در سنگ های اگزالات کلسیم آب : اولین و مهمترین جزء درمان تغذیه ای این بیماران مصرف فراوان آب است به گونه ای که ادرار رقیق دفع گردد و غلظت مواد تشکیل دهنده سنگ در آن کاهش یابد. توصیه به مصرف روزانه حدود 3 لیتر آب می شود.(حدود 12 لیوان آب) بهتر است نصف مایعات دریافتی آب باشد. توصیه می شود روزانه، حدود 250 سی سی مایعات قبل از وعده های اصلی غذا و در زمان میان وعده و نیمه شب مصرف گردد.

کلسیم : بر خلاف گذشته که تصور می شد که برای کاهش بروز سنگ های اگزالات کلسیم لازم است فرد در رژیم غذایی خود، مواد حاوی کلسیم استفاده نکند اما امروزه مشخص شده است که این افراد ممنوعیتی در مصرف منابع غذایی حاوی کلسیم نداشته و لازم است که این افراد روزانه در رژیم غذایی خود از منابع غذایی کلسیم مانند شیر کم چرب، ماست، پنیر بر اساس توصیه کارشناس تغذیه مصرف نمایند، در حقیقت مصرف رژیم غذایی حاوی کلسیم خیلی کم، حتی خطر بروز سنگ های اگزالات کلسیم را افزایش می دهد و نیز این افراد در اثر پرهیزهای شدید غذایی پس از چند سال دچار پوکی استخوان شدید می شوند. البته مصرف مکمل های کلسیم باعث ایجاد رسوب سنگ کلیه شده و مصرف آن توصیه نمی شود. در صورت مصرف مکمل کلسیم زیر نظر متخصص، بهتر است در یافت آن همراه با غذا باشد.

اگزالات : جهت کاهش غذایی اگزالات توصیه به حذف مواد غذایی غنی از اگزالات از رژیم غذایی می شود (شامل : ریواس، چغندر، شکلات، چای، سبوس گندم، توت فرنگی) در مورد مصرف چای بهتر است مصرف آن را کاهش داده و چای رقیق مصرف شود. در مورد مصرف آجیل بهتر است با متخصص تغذیه مشورت نمایید. مواد غذایی که منابع متوسط اگزالات هستند مانند قهوه، سبزیجات برگ سبز، برگ چغندر، جعفری، بادمجان، پیازچه و سویا، کولاها، کرفس، اسفناج بهتر است به مقدار کم تر مصرف شوند.

پروتئین : دریافت روزانه منابع غذایی پروتئین به میزان توصیه شده توسط کارشناس تغذیه اشکالی ندارد فقط در مصرف منابع حیوانی پروتئین (گوشت قرمز، مرغ، ماهی، تخم مرغ) زیاده روی نکنید و از پروتئین گیاهی نیز مصرف نمائید.

چاقی و اضافه وزن : با افزایش وزن، دفع کلسیم، اگزالات و اسید اوریک افزایش می یابد. بنابراین بهتر است وزن خود را در محدوده وزن سالم نگهدارید.

نمک : سدیم موجود در نمک باعث دفع بیشتر کلسیم در ادرار می شود لذا مصرف نمک را کاهش دهید. غذاهای غنی از سدیم، سوسیس و کالباس، سوپ و غذاهای کنسرو شده، انواع فست فودها و ... ترجیحاً مصرف نشود.

پتاسیم : در صورتی که میزان رژیم غذایی زیاد باشد، احتمال تشکیل سنگ های اگزالات کلسیم کاهش می یابد، پس توصیه به مصرف منابع پتاسیم (انواع میوه ها و سبزیجات تازه) در رژیم غذایی می شود. از میوه ها و سبزیجاتی که حاوی اگزالات کم تری هستند مصرف کنید.

فیبر : فیبر ها ترکیباتی هستند که به میزان زیاد در میوه ها و سبزیجات یافت می شوند. مصرف فیبرها احتمال تشکیل سنگ های اگزالات کلسیم را کاهش میدهد پس در رژیم غذایی تان از سبزی ها و میوه ها استفاده کنید.

کربو هیدرات ها : بهتر است منابع غذایی کربو هیدرات های ساده مثل : قند، شکر، شیرینی، شکلات، محدود شوند زیرا مصرف زیاد آنها احتمال تشکیل سنگ های اگزالات کلسیم را افزایش می دهد. دریاقت ویتامین به صورت مکمل خطر تشخیص سنگ های اگزالاتی را افزایش می دهند. به افرادی که مبتلا به سنگ کلیه هستند توصیه می شود قبل از مصرف مکمل های ویتامین و مینرال با پزشک معالج خود مشورت نمائید.

در بیماران مبتلا به سنگ های اسید اوریکی نیز توصیه به مصرف زیاد آب می شود. مصرف میوه ها و سبزیجات نیز در بیماران توصیه می شود(زیرا منجر به قلیایی شدن ادرار و کاهش احتمال تشکیل سنگ می شود) مثلاً مصرف لیموترش نقش مفیدی دارد. در مجموع به همه افراد سالم به خصوص افراد مستعد به بروز سنگ کلیه توصیه می شود، روزانه به مقدار کافی آب و مایعات مصرف نمایند و نیز جهت تنظیم رژیم غذایی بر حسب نوع سنگ، با یک متخصص تغذیه مشورت نمائید.

تماس با ما

Captcha
  پیام ارسال نشد.   ایمیل شما ارسال شد.